Основен Предотвратяване

Отравяне с парацетамол: симптоми, лечение, профилактика

Основното вещество в състава на парацетамол е ацетаминофен. Този елемент е много разпространен, той е част от 200 или повече лекарства, предназначени както за възрастни, така и за деца. Всички тези средства, основно, лекуват инфекциозни заболявания и имат също и аналгетичен ефект.

Въпреки че парацетамолът е добре известен наркотик и се среща в почти всеки дом, случаите на отравяне не са необичайни. Поради това е важно да знаете дневната доза на лекарството, както и признаци на преувеличаване на дозата.

В какви случаи може да бъде отровен парасетамол?

Отравяне с парацетамол може да настъпи, ако разрешената доза е многократно превишена

Два часа след приемането на парацетамол основният елемент на лекарството влиза в кръвта. Максималната концентрация на веществото се достига за още 4 часа. След това, в резултат на метаболизма на черния дроб, се освобождава глутатион. Това вещество има детоксикиращ ефект и премахва всички токсини от тялото. Целият процес е безболезнен и безвредни за вътрешните органи и системи, само ако дозата парацетамол е в рамките на нормалния диапазон.

Ако човек използва няколко таблетки лекарство вътре, тогава глутатионът, произведен от черния дроб, може да не е достатъчен, за да неутрализира вредните елементи. Тогава входящите токсини ще започнат да се комбинират с черния дроб и да повлияят негативно на клетките, да ги унищожат. И тялото започва да показва признаци на отравяне.

При децата предозирането на парацетамол обикновено се дължи на факта, че в суспензиите за деца концентрацията на активното вещество е малко по-висока. Родителите обаче не знаят този факт или не придават значение на това. В резултат на това бебето може да получи значително по-висока доза лекарство, отколкото се нуждае.

Какви дози парацетамол са приемливи

Максималната дневна допустима доза ацетаминофен за възрастен е 4 грама. За деца максималната доза е не повече от 90 милиграма за всеки килограм тегло.

Преди да започнете парацетамол (или друго лекарство, което включва ацетаминофен), трябва да разгледате капсулата от таблетките с информация за количественото съдържание на основното вещество. И вече с това знание, коригирайте дозировката на лекарството.

Как правилно да се изчисли дозата на парацетамол

Дозировката на парацетамол не трябва да надвишава 4 пъти дневно от разрешеното.

Парацетамол се приема по орален път. Трябва да се измие със значително количество течност. Правилната доза се изчислява, както следва:

  • Ако човек тежи по-малко от 40 килограма, парацетамол се приема 500 милиграма.
  • Ако теглото е повече от 40 килограма, то лекарството се приема 1 грам.

Броят на лекарствата на ден не трябва да бъде повече от 4 пъти. Курсът на лечение за тези лекарства е 7 дни. Ако го използвате по-дълго от възможното, възможно са негативни реакции на организма.

Смъртоносната доза парацетамол

Дозата на лекарството, която може да доведе до смърт, е 150 милиграма на килограм тегло. Ако се предоставя навременна помощ на дадено лице, то е възможно да го спасим дори и без сериозни последици за здравето.

Понякога това лекарство причинява тежки увреждания и при по-ниски дози. Това се случва, ако човешкото тяло е отслабено от продължително заболяване или възстановяване от тежка операция. Също така, проблеми могат да възникнат, ако човек има явен дефицит на тегло.

Увреждане на парацетамола

Въпреки безусловната си ефективност, парацетамолът може да има отрицателен ефект върху човешкото тяло. Когато наркотикът навлезе в стомаха, веднага започва да се абсорбира от стените на храносмилателния орган. Разделянето на агента се извършва в черния дроб и преработените остатъци се екскретират от организма с урина. Продължителността на този процес е около два до три часа.

Понякога разцепването на парацетамол се случва в тънките черва, което увеличава смилаемостта на тялото от различни елементи на лекарството. В този случай само малка част от тялото се отстранява от тялото.

Честото използване на парацетамол оказва неблагоприятно влияние върху цялостното състояние на стомашно-чревния тракт. Особено негативни ефекти се проявяват върху черния дроб и панкреаса.

Симптоми на отравяне с парацетамол

При първите симптоми на отравяне с парацетамол се наблюдава болка в горния десен квадрант, гадене и повръщане

Първите симптоми на отравяне с наркотици се появяват 10 до 20 часа след поглъщането. Характеризиране на това състояние може да бъде в следните точки:

  • Пациентът развива изразено гадене и повръщане.
  • В дясната хипохондрия има остри или натискащи болки.
  • Вероятност от обща слабост, летаргия, сънливост.
  • Отвращение към храната под всякаква форма.

След 36 часа симптомите на отравяне варират значително:

  • Има значително понижение на температурата и кръвното налягане.
  • Има силна болка в корема.
  • Настъпва остра бъбречна недостатъчност.
  • Нивото на кръвната глюкоза е значително намалено.
  • Броят на тромбоцитите намалява.
  • Има повишено потене.
  • Може би появата на делириум.
  • Вероятно появата на гърчове.
  • Също така пациентът може да попадне в кома.

Ако възникне някой от горните симптоми, пациентът трябва веднага да бъде хоспитализиран.

Клиничната картина на отравяне с парацетамол

Отравянето с парацетамол е много опасно, ако предозирането е значимо и не се лекува, може да има чернодробна некроза и в рамките на 4-5 дни човек умира

Обикновено състоянието на парацетамолното отравяне на пациента може да се характеризира с четири етапа.

  • На първия етап отсъстват значителни симптоми. Лабораторните тестове могат да покажат, че вътрешните органи са в нормални граници.
  • Втората фаза настъпва след 24 часа (при деца 10-12 часа по-късно) от момента на приемане на лекарството. По това време пациентът развива хепатотоксичност. Клиничната картина на този етап може да се различава в зависимост от размера на предозирането, количеството на лекарството, което пациентът приема.

Обаче във всеки случай, според резултатите от анализите за ACAT активност, е възможно да се забележат неблагоприятните промени, които се случват. В случай на предозиране показателите за тези анализи са повече от 1000 IU / l.

  • Третият етап (при отсъствие на помощ на жертвата) се характеризира с появата на остра некроза на черния дроб. Ако не осигурите спешна помощ, пациентът ще умре от чернодробната енцефалопатия след 4-5 дни.
  • Четвъртият етап се счита за етап на регенерация. Тя може да се появи само след пълно отстраняване на лекарството от черния дроб. Органът има способността да се възстанови и обикновено се случва след няколко седмици.

Основното лечение за отравяне с парацетамол

При отравяне с парацетамол е необходимо да се изплакнат стомаха и да се даде активен въглен

Когато отравянето с парацетамол не може да бъде забавено и е важно да се даде на жертвата първа помощ навреме. Необходимо е да се обадите на линейка и докато лекарите не пристигнат, изпълнете следните действия:

  • Важно е незабавно да се измие стомахът на жертвата, да се напои с обилно количество вода и да се предизвика повръщане.
  • След това, активният въглен трябва да се дава на пациента (дозата се извежда от изчислението на 1 таблетка на килограм тегло) или друг силен сорбент.

Като противоотрова за отравяне с парацетамол, следните вещества действат: ацетилцистеин и метионин. Те трябва да бъдат въведени в тялото на жертвата през първите 7-8 часа от момента на отравяне. Поради тези вещества има неутрализация на образуваните токсини, които след това се освобождават безпрепятствено от тялото.

Ако има развитие на чернодробна недостатъчност, лекарите изпълняват следните процедури:

  • Интравенозно инжектирана глюкоза и хемодеза (за предотвратяване на ацидозата).
  • За да се предотврати евентуален церебрален оток, се прилага манитол.
  • Ако има проблеми с коагулацията на кръвта, тогава е задължително да се въведе плазма.
  • Пациентът получава кислородна инхалация, ако има недостиг на въздух.

Симптоматично лечение

След стабилизиране на състоянието на пациента, глюкозата се инжектира интрамускулно

След като критичната ситуация бъде изравнена и пациентът е в стабилно състояние, на медиците ще бъде възложено допълнително лечение. Състои се от следните елементи:

  1. Задължително спазване на диета (при заболявания на черния дроб).
  2. Интравенозно въвеждане на глюкоза.
  3. С развитието на сърдечната недостатъчност ще са необходими гликлазиди.

Ако отравянето доведе до сериозни последствия, може да се наложи незабавно да се намеси (чернодробна трансплантация, отстраняване на бъбреците и т.н.).

Предотвратяване на отравяне с парацетамол

За да не се обадите на линейка и да страдате от отравяне, а също и да предотвратите такова нещастие в живота на детето, трябва да се придържате към прости правила.

  • Всички лекарства трябва да се съхраняват на места, недостъпни за деца.
  • При приема на парацетамол трябва да се вземат предвид необходимата доза, както и максималната дневна доза. Важно е да се обърне внимание на кутията от таблетките, където трябва да има информация за съдържанието на активното вещество.
  • Парацетамол и противовъзпалителните нестероидни лекарства не трябва да се комбинират в една доза, тъй като те значително повишават неговия ефект.
  • Не трябва да пиете алкохол по време на приема на парацетамол.
  • Ако парацетамолът се приема повече от 3 дни, към лечението трябва да се добави метионин, което компенсира негативния ефект на лекарството.

Леталната доза таблетки

Леталната доза таблетки

На практика във всяка инструкция за употребата на това или онзи лекарствен продукт има точка "Предозиране", което показва последствията, които заплашват пациента в случай на "търсене" на лекарството.

По правило няма данни за летална доза таблетки. Необходимо е обаче да се знае за това, дори и само защото в случай на случайно допускане е правилно да се определят симптомите на отравяне и да се осигури първа помощ.

Има интересна статистика в Америка, но това не е толкова важно. В тази страна буквално на всеки 19 минути, поради "превишаване" на наркотици, един човек умира.

Проблемът с приемането на смъртоносни дози таблетки днес е доста често срещан. В края на краищата, за да имате отравяне, имате нужда от доза само 10 пъти по-висока от нормалната. Така че, смъртоносната доза таблетки "Феназепам" - популярен транквилатор - е 10 mg.

Дозата е само 10 пъти по-висока от нормата, която е смъртоносна

Индикаторът за деца и възрастните хора е половината от това.

Предозирането е придружено от редица причини, сред които е и любовта на хората към самолечение. Предразполага към това и факта, че много лекарства - а не безвредни - се освобождават в аптеките без рецепта.

Човек може да вземе смъртоносно хапче и съзнателно, искайки да уреди живота си. Но по-често се случва това да се случи или поради липса на внимание или при неспазване на препоръчаните правила за приемане. Такова неудобство може да се случи на дете, което намери пакет таблетки и реши да ги опита като бонбони. Независимо от това, човек трябва да бъде спасен и да се направи възможно най-скоро.

Смъртоносната доза таблетки "Феназепам", популярен транквилатор, е 10 мг

Как да идентифицираме свръхдоза?

Ако пациентът е приемал повишена доза от таблетки, тогава реакцията на тялото няма да бъде недвусмислена: зависи от различни фактори, включително пол и възраст. Ролята се играе и от болестта, в която се предписва това или онова лекарство, както и от възможните съпътстващи заболявания.

Разбира се, симптомите ще зависят от вида на взетите таблетки - какви свойства и механизъм на действие имат. Сред най-ярките и най-често срещани са следните:

  • предозирането може да бъде придружено от гадене, повръщане;
  • пациентът може да бъде замаян;
  • често състоянието се влошава от болки в корема, разстройство на изпражненията;
  • появата на гърчове;
  • такова отравяне заплашва с депресия и спира дишането;
  • нарушено зрение;
  • възникват халюцинации.

Предозирането може да бъде придружено от гадене, повръщане

Такива реакции, по-специално, могат да причинят парацетамол - много популярно антипиретично и аналгетично лекарство. Смъртоносната доза парацетамол в таблетки, според различни данни, е от 50 до 75 броя. Ако изразявате това в грамове, тогава числото ще бъде това: 10-15 g. Но вече с приема на повече от 20 таблетки, големи проблеми са гарантирани. По този начин, появата на остра чернодробна недостатъчност може да бъде добавена към описаните по-горе реакции. В тази ситуация, ако спешно не се нуждаете от лекар, е възможно човек да се спаси в рамките на 24 часа само чрез трансплантация на черния дроб.

Цялото тяло в резултат на "груба сила" с парацетамол е бавно, но сигурно разпадащ се и след седмица и половина можем да кажем: Предозирането с хапчета с фатални последици.

Смъртоносната доза парацетамол в таблетки, според различни данни, е от 50 до 75 броя

Първа помощ

При условие, че "в горещото преследване" помощта буквално може да спаси живота на човека. Но въпреки това, ако е имало свръхдоза таблетки, какво да правите, преди да започнете каквото и да е действие, първо трябва да се обадите на "стая за спешна помощ" или да се обадите в центъра за отравяния и да се консултирате. За да направите това, трябва да знаете името на лекарството, което пациентът е взел, когато се е случило, и възрастта на жертвата.

Активният въглен е отличен адсорбент, способен бързо да неутрализира лекарството

  • Първа помощ за хапчета от свръхдоза преди пристигането на "първи" ще бъде да се измие засегнатата стомаха, карайки го да повръщате и по този начин не даде лекарството трябва да бъде погълната лигавицата. Тази мярка е приложима, разбира се, ако пациентът не е в състояние на безсъзнание и е особено ефективен през първата половин час след приемането на голяма доза от лекарството, но не повече от два часа.
  • Във всеки случай предозирането след измиване на стомаха не пречи на активния въглен - прекрасен адсорбент, който може бързо да неутрализира лекарството. Въглеродните таблетки трябва първо да бъдат смлени и четири супени лъжици прах, разредени в чаша вода. За неутрализиране на смъртоносната доза таблетки за хора, по-специално, аспирин или хипнотик, достатъчно 10 грама активен въглен.
  • Срещу ефектите от сънните хапчета или седативи, можете да използвате обикновен чай, който съдържа вещества, които възбуждат нервната система.

Как да предизвикаме повръщане?

Въпреки че има някои симптоми на предозиране на лекарства, наречени и повръщане, изчакайте да се случи от само себе си, че не е необходимо, т. За. Лекарството има време да се накисва и се измива в този случай е малко вероятно да бъде в състояние да помогне.

сух горчив разтвор е ефективен за предизвикване на повръщане

Повръщането може да се причини по няколко начина.

  • Ефективно е решение на суха горчица или сол, което трябва да се пие най-малко три чаши, разреждане на една чаша две супени лъжици прах или сол.
  • Можете да дадете на жертвата да пие сапунено решение.
  • Ако натиснете палмата над горната част на корема, това може да предизвика повръщане.
  • А класическият вариант е "два пръста в устата", т.е. Поставете пръста си в гърлото на жертва на свръхдоза.

Трябва да се помни, така да се каже, безопасност: да повръщат на пациента се задави, че е необходимо да се предизвиква повръщане, като е поставен на една страна или наклонена напред поставяне на главата.

Отравянето може да се избегне

Искам отново да предложа обичайната фраза от инструкциите за употребата на лекарства: съхранявайте на място, недостъпно за деца. И тъй като става дума за деца, има смисъл да си припомнят необходимите предпазни мерки.

Лекарствата трябва да се съхраняват на място, недостъпно за деца

  • Не забравяйте да проверите дали продуктът е даден на детето. В крайна сметка, за всеки случай в опаковката от дясната хапчета може да бъде напълно погрешно.
  • Силно не се препоръчва, убеждавайки детето да пие хапче, да го наречем вкусен бонбон.
  • За лекарствата за деца в течна форма се прилага пипета или мерителна лъжичка. Необходимо е да се използват само тях, тогава вероятността от предозиране просто ще бъде изключена.

не забравяйте да прочетете съдържанието на листовката

На въпроса: "какво предозиране на хапчета може да причини смърт?" - изобщо не възникна, е необходимо да се приемат няколко прости правила. Например,

  • преди да започнете да приемате предписани лекарства, определено трябва да прочетете съдържанието на листовката, като обърнете специално внимание на нежеланите реакции.
  • Следвайте препоръките на лекаря, който предписал това или това лекарство.
  • Ако сте получили среща с различни специалисти, трябва да се консултирате с терапевт за съвместимостта на предписаните медикаменти. В случай на несигурност или несигурност, по-добре е да се заемете с безопасен аналог.
  • Ако се предписват няколко лекарства, отделни хапчета се приемат поотделно, а не всички с една шепа.
  • Никакви икономически съображения няма да ги накарат да вземат просрочени наркотици.
  • Спазвайте правилата и условията за съхранение: температура, светлина, влага и др. По-специално, не се препоръчва да се запази хапчетата в шкафа в банята, както би било идеално за всеки дизайн, той се приближи до нея.

Фаталните последици от предозирането на парацетамол

Лекарите от цял ​​свят препоръчват приема на парацетамол, когато температурата на тялото се повиши. Лекарството е наистина ефективно, но ако дозата не се наблюдава, тя може да причини значителни увреждания на тялото, превръщайки се в отрова както за възрастни, така и за деца. Мнозинството от населението на света дори не знае какво ще стане, ако изпиете 10 таблетки парацетамол или вземете доза, която надвишава допустимото ниво.

Обща информация за парацетамол

Парацетамолът е антипиретик. Помага при главоболие и има лек противовъзпалителен ефект. Лекарството оказва подтискащ ефект върху причината за повишаването на температурата. Абсорбцията на лекарствени вещества се извършва в горните черва, след това те влизат в тъканите на тялото; тяхното разцепване се случва в черния дроб.

Повече парацетамол може да се установи с болки в гърба, болки в зъбите и главоболие, миалгия и при невралгия, болки в ставите, algodismenorei. Лекарството се препоръчва за приемане с повишаване на телесната температура, причинена от настинка, грип и други инфекциозни заболявания.

Рискът от превишаване на допустимата доза

Ако вземете голямо количество от наркотика, тогава здравословните проблеми ще бъдат много по-лоши от високата температура. Защо се случва това? След 120 минути след приемането на парацетамол, наркотикът започва да влиза в кръвта. Най-високата концентрация се постига приблизително 4 часа след приема.

За да неутрализира и отстрани химикалите от тялото, черният дроб се занимава с премахването на специално разработен ензим, който се нарича "глутатион". Ензимът е ефективен само ако е приета приемливата норма на лекарството и с голям брой химикали в тялото, "глутатион" не може да се справи. Токсините започват да се свързват с черния дроб, убивайки чернодробните клетки, което впоследствие причинява отравяне на тялото.

В процеса на метаболизма, токсините навлизат във всеки орган и всички тъкани, което води до нарушаване на тяхното функциониране. След това има ацидоза (подкисляване на кръвта). В процеса на отравяне всички органи страдат, но най-вече негативният ефект е върху черния дроб, сърцето, панкреаса, централната нервна система.

Изчислете единична доза за прием може да бъде независимо от формулата: 60 ​​mg * 1 kg тегло. Но тази форма е валидна за деца и възрастни с тегло до 50 кг. Дозата е една и съща и трябва да се спазва, независимо от формата на освобождаване. Лекарите винаги препоръчват четенето на инструкциите, за да се избегне предозиране или нежелани реакции.

Етапи на предозиране

Предаването на наркотици е разделено на 4 етапа:

  • Симптоматологията на 1-вия етап има пълна прилика с обичайното отравяне. Характерни симптоми: повръщане и повръщане, неразположение в тялото. В този период от време е невъзможно да се открие отравяне чрез анализ.
  • След ден (в някои случаи малко по-дълго), започва втория етап. На този етап черният дроб е сериозно повреден. Степента на тежест директно зависи от скоростта на метаболизма, т.е. доколко лезиите са се разпространили през тялото.
  • 3-ти етап. Приблизително на 3-ия или 4-ия ден се появява чернодробна некроза. В органа кървенето се отваря и има енцефалопатия. Нивото на глюкозата започва да намалява, увеличава се концентрацията на билирубин, чернодробните ензими започват да действат в активен режим.
  • На последния 4-ти етап тялото се възстановява. Чернодробните клетки имат свойството да се възстановяват бързо, но докато пълното възстановяване може да отнеме повече от 14 дни.

Симптомите на интоксикация

Интоксикацията може да бъде определена чрез първите признаци, които започват да се проявяват след 2-3 часа след приемане на дозата, която е по-висока от допустимата доза. Симптомите на предозиране включват:

  • Тежест и болка в черния дроб.
  • Повръщане, гадене при погледа на хранене.
  • Ужас и слабост в цялото тяло.

Ако не давате смисъл на горните симптоми и не търсите помощ, токсините ще се разпространяват в тялото. Ще изглежда така:

  • Намаляване на кръвното налягане.
  • Температурата на тялото ще започне да спада.
  • Ще има силна болка в корема.
  • Високо изпотяване.
  • Объркване на съзнанието.
  • Хипогликемия (много ниско ниво на глюкоза в кръвта).
  • Тромбоцитопения.
  • Крампи на крайниците.
  • Чернодробна и бъбречна недостатъчност.

Предозирането с лекарството е голяма опасност за целия организъм, но в случай, когато дозата е превишена леко, ще се появят само симптоми на леко отравяне. Средното предозиране при голям брой случаи преминава без симптоми и усложнения дори при деца (зависи от състоянието на имунната система и други характеристики на тялото).

Важно е да прочетете инструкциите за парацетамол, заради предозиране и колко таблетки трябва да пиете, за да намалите температурата. Важно е да следвате препоръките, за да избегнете намирането на болнично легло. Препоръчва се да се приемат не повече от 4 таблетки на ден за възрастни и 2 деца. Приемането на повече ще предизвика процеса на отравяне.

Парацетамоловите опаковки се произвеждат с различно съдържание на активни вещества: 0,2 g, 0,35 g. и 0.5 g. Дневната доза не трябва да надвишава 4 g; ако вземете 10 таблетки от лекарството с активни вещества от 0,2 и 0,35, тогава допустимата доза няма да бъде превишена. Ако ядете 10 таблетки, в които 0,5 гр. активни вещества, може да се появят признаци на леко отравяне.

Последици от отравяне с антипиретик

След предозиране на парацетамол последствията могат да се различават в зависимост от възрастта на лицето. Тя също зависи от състоянието на имунната система.

Възрастни хора

Предозирането на лекарството при възрастни е придружено от тежки усложнения. Лечението се извършва в болницата за около 21 дни, след което се предписва терапия у дома.

Важно! При пациенти с предозиране с парацетамол, което може да спаси живот, се развива чернодробна недостатъчност.

Малки деца

При децата метаболитните процеси се извършват с характеристики, поради което те понасят много по-лесно приемането на парацетамол за възрастни. Чернодробната недостатъчност се развива само в особено трудни случаи.

Лечение на предозиране

В случай, че симптомите на предозиране започнат да се появяват, тогава трябва незабавно да се обадите на линейка. Преди пристигането на лекарите трябва да се направи измиване на стомаха: пийте много вода и вземете активен въглен от изчисляването на 1 таблетка на 10 килограма тегло. След появата на първите симптоми е необходимо да се въведе антидот в тялото в рамките на осем часа, а именно ацетилцистеин. Антидотът помага за отстраняване на токсините от тялото.

  • За елиминиране на ацидозата - глюкоза интравенозно, хемодеза, албумин.
  • Хемодиализа, плазмафереза.
  • За да се предотврати възпалението на мозъка - манитол.
  • Витамини, които спомагат за укрепването на имунната система.
  • От хеморагичен синдром - аминокапронова киселина, Vikasol.
  • Ако коагулацията на кръвта се увеличи значително, тогава плазмата се излива в тялото.
  • В случай на хипоксия се предписват кислородни инхалации.
  • Антибиотици.

Може да умрете около 10 гр. лекарство (20 таблетки от 0,5 г), еднократно в комбинация с алкохол. Ако тялото е слабо, тогава 10 грама без алкохол ще бъдат достатъчни. За кратко време смъртта настъпва, когато приемате 20 г. (40 таблетки от 0,5 гр.) Веднъж. Когато опиянението е много силно, животът на човек не може да бъде спасен дори и в интензивно отделение.

Когато получавате фатална доза парацетамол в таблетките, постепенно започвайте да отказвате органи (често черния дроб), което води до смъртоносен изход. По принцип, смъртта настъпва на 5-ия ден след тежко предозиране.

обезпечителни мерки

За да не се отрови от наркотика, трябва да следвате препоръките на специалистите:

  1. Вземете лекарството само след назначаването на лекар.
  2. Не яжвайте повече от веднъж на всеки 4 часа.
  3. Когато заболяванията на черния дроб трябва да намалят дозата.
  4. Не приемайте лекарството повече от 5 дни.
  5. Забранява се комбинирането на парацетамол с напитки, съдържащи алкохол.
  6. Съхранявайте лекарството на място, недостъпно за деца.

Причини за злоупотреба

Причините за предозиране на лекарството са малко и включват:

  1. Самоубийство.
  2. Лечението с лекарства, съдържащи едновременно парацетамол и парацетамол.
  3. Лечение с парацетамол в острия стадий на чернодробно заболяване.
  4. Комбинация от алкохол с лекарството.

Струва си да се отбележи, че голям брой предозиране с парацетамол възниква в резултат на самоубийство, но само 0.9% от жертвите не са спасени.

Много хора се опитват да пренебрегнат първите симптоми на предозиране с парацетамол, което може да доведе до сериозни усложнения и дори до смърт. Трябва незабавно да се консултирате с лекар.

Отравяне с парацетамол - как да се избегне предозиране и последствия

Всеки добре познат парацетамол може да бъде не само спестяващо лекарство за топлина и болка, но и реална заплаха за човешкото тяло. Колко опасен е парацетамол, колко дълго и колко таблетки парацетамол може да се приема, какви са неговите ползи и вреда и дали парацетамолът може да бъде отровен?

Парацетамол или ацетаминофен - стероиден вещество, което се произвежда като отделен медикамент или включени в други лекарства под различни търговски наименования и търговски марки (например, Dolamin, Pentalgin, Cold грип). "Чист" състав е под формата на таблетки, капсули, течни форми за възрастни и деца, на разтвор за интрамускулни инжекции и ректални свещички.

Парацетамолът се характеризира с изразен антипиретичен ефект и може умерено да облекчи болката, която не е причинена от възпаление.

Това вещество няма вредно въздействие върху стомашната лигавица, дори в случай на перорално приложение. За да постигнете бърз ефект, обаче, не трябва да приемате таблетки, а "течни" форми или свещи.

Как да вземате парацетамол правилно

Приемът на парацетамол изисква прецизност, а за възрастни има значително ограничение - забранено е да се употребява алкохол, което със сигурност ще увеличи тежестта върху бъбреците и черния дроб.

Към бележката! При хора, които приемат алкохол редовно, препоръчителната доза за парацетамол трябва да бъде намалена с най-малко 1/3.

Ако лечението с парацетамол се случи сама, първо трябва внимателно да проучите инструкциите в "Противопоказания" и "Приемане с изключителна предпазливост".

Освен това, независимо от възрастта, за ефективно излагане на лекарството, е необходимо да изчакате 1 или 2 часа след всяко хранене преди всяко приемане. Мога ли да пия парацетамол непосредствено след или преди хранене? Възможно е, но в първия случай неговият терапевтичен ефект ще намалее рязко, а във втория - може да има нежелани последици от панкреаса.

Също така, не забравяйте, че всяка форма на това лекарство трябва да се измие с голям, минимум 100 ml, количеството вода. Изключението е производството на ректални супозитории и инжекции - няма нужда от вода и не можете да разчитате на приема на храна.

Правила за приемане за възрастни

Таблетките (200, 350, 500) трябва да се използват само за възрастни и юноши с телесно тегло над 50 кг. Суспензиите и сиропите (250 / 5ml, 500 / 5ml) също са предназначени само за възрастни и деца на възраст над 12 години с тегло над 40 кг.

Съществуват следните правила за дозиране за възрастни (до цифрите в скоби са цифри за хора с бъбречна недостатъчност):

  • средна единична доза - от 200 до 400 mg, (250 mg);
  • максималната еднократна доза е 500 mg (300 mg);
  • максималната дневна доза парацетамол е 3000 mg (1500 mg).

Тези единични дози могат да пият 2-3 пъти на ден, но е желателно да се наблюдава на равни интервали между приеми - най-малко 4 часа, но в присъствието на бъбречна недостатъчност, интервала от време трябва да се увеличи до 8 часа.

Свещите се поставят 1 до 4 пъти на ден, с интервал от 4 часа. Единичната доза не трябва да надвишава 1000 mg и дневно максимум 4000 mg.

Правила за приемане на деца

Детският парацетамол е суспензия с намалено количество активно вещество и свещ. Ако е необходимо, можете да използвате по-старите формуляри, като изчислите желаната доза в ml или като разделите свещта на половината или на 1/3. Интервалът от време за използване на "детски" форми е същият като за възрастни - най-малко 4 часа.

Независимо от това, педиатърът съветва използването на свещи и суспензия в ред, който зависи от тялото и от реакцията на тялото на детето:

  • Ако тялото на детето не достигне 38 ° C, се използват свещи. Ако температурата се снижи успешно, те продължават да се поставят.
  • Ако супозиториите с парацетамол не донесат желания резултат, те трябва да се изхвърлят и да започнат да използват сироп.

Максимални дневни дози в зависимост от възрастта и / или теглото на детето

Допълнителни общи препоръки и предупреждения

За да се избегнат страничните ефекти на резки колебания в температурата на тялото, както и вибрациите на болка, парацетамол трябва да се приема на редовни интервали, минимални дози и най-достъпен кратката продължителност на курса.

Колко дни мога да взема парацетамол без прекъсване? Във всеки случай, възрастни, така и особено на децата, ако температурата не слизат в продължение на 3 дни и болката продължава в продължение на 5-7 часа, парацетамолът прием трябва да спре и да се потърси спешна медицинска помощ.

Парацетамолът е опасен ли е?

Въпреки факта, че парацетамолът въведен в от СЗО за няколко списъка на основните и важни лекарства, както и благодарение на широките терапевтични дози на случайно предозиране с парацетамол е практически невъзможно, трябва да се отбележи - наркотик не само има странични ефекти, но също така може да има токсичен ефект върху черния дроб, бъбреците, кръвоносната система и ендокринните жлези.

Странични ефекти

Към днешна дата е доказано, че ако една жена, която е бременна с мъжки плод, приема парацетамол твърде често, рискът от момче с неразкрити тестиси се увеличава 16 пъти.

По време на кърменето също не се препоръчва на младите майки да приемат парацетамол, тъй като 1% отива в млякото и лечението с това лекарство е разрешено само от 3-месечна възраст.

По принцип е необходимо да се предупреждава - дори обичайните дози парацетамол, но приложени дълго и неконтролируемо, могат да бъдат причина за следните нежелани реакции и ефекти:

  • системни нарушения на черния дроб и бъбреците;
  • подуване, киселини, метеоризъм, диария или запек;
  • промени в кръвната картина - левкопения, панцитопения, агранулоцитоза;
  • анемични условия;
  • обрив и сърбеж на кожата;
  • кървене на венците;
  • кървене от носа;
  • ангиоедем.

Все още има спорове между американски и британски медицински учени. Първото твърдение, че манията за родители на парацетамол при лечението на всякакви симптоми при деца, в резултат на факта, че 41% от болните алергични видове астма. Британците предпочитат да не ескалира ситуацията, като се позовава на липсата на (от 70-те години!) Време на наблюдение за статистически данни не показват да се лекувам самостоятелно и не използват антипиретици при всеки "възможност" случай.

Парацетамолова токсичност

Токсичният ефект на парацетамола върху организма се дължи на факта, че 97% се метаболизира в черния дроб и се екскретира от организма под формата на метаболити заедно с урината. Следователно, най-значимият страничен ефект от парацетамол е унищожаването на черния дроб.

Хората с чернодробни патологии парацетамол използва във всяка доза не се препоръчва, защото с недостиг на чернодробен глутатион в клетки, неактивни метаболити на парацетамол сулфат блок ензимна чернодробните клетки и причиняват смъртта им.

Днес вече е доказано, че хората, които редовно приемат алкохол, приемат парацетамол, - че чернодробната функция ще започне да се разлага. И не изисква токсична доза парацетамол 7,5 или 10 g в комбинация с много силен алкохол. Достатъчно, за да пие малко повече от 0.5 литра бира на ден (за жените - 0.33) и едновременно третирани с високи дози на парацетамол е приемлива, и лоши резултати ще бъде гарантирана.

Какво ще се случи, ако приемате няколко таблетки парацетамол на ден, но редовно и за дълго време? Отговорът е прост - ще се развие терминална бъбречна недостатъчност.

В допълнение към всичко казано по-горе, продължителният и неконтролиран прием на парацетамол може да предизвика стомашно-чревно кървене, което често води до смърт.

Дата на изтичане на срока

Какво ще стане, ако изпиете просрочен парацетамол? Разбира се, няма да се превърне в отрова, но последствията могат да бъдат абсолютно непредсказуеми. Защо? Тъй като върху опаковката производителят поставя времето, през което е тествано лекарството. Но какви процеси ще започнат да се появяват след неговото прекратяване, не са проучени от никого и такива проучвания няма да бъдат проведени поради високата цена и несправедливостта. Така че не поемайте шансове. Ако е необходимо, по-добре е да се използва доказана схема, одобрена от фармацевти в цял свят: + 10% от общото време за съхранение до края на срока на годност.

Прекъсване на дозирането

За да се постигне критично предозиране, което ще причини значителна вреда или ще бъде животозастрашаващо, трябва да пиете повече от 10 таблетки парацетамол:

  • празна доза, която неблагоприятно засяга черния дроб - 10 g или 20 таблетки;
  • летална доза парацетамол - 20 g или 40 таблетки от 500 mg.

Но парацетамолът, приеман дори и в такива количества, причинява вреда на черния дроб само за 3,9% от тези, които го рискуват, а в 0.9% от случаите е имало смъртоносен изход от онези, които се опитват да уредят сметките с живот. В останалото, по-голямата част от случаите, има остра или хронична интоксикация с характерни симптоми и последствия. Но това също се случва по различен начин:

Причини за отравяне

Ето пълен списък с причините, поради които можете да получите отравяне с парацетамол:

  1. Опит за самоубийство.
  2. Едновременна терапия с парацетамол и комбинирани препарати, които го съдържат.
  3. Заболявания на черния дроб в анамнезата.
  4. Комбинация от парацетамол + алкохолна напитка.
  5. Комбинирано приложение с ектаринова киселина, фенобарбитал, цитохром Р-450 активатори, антихистамини или глюкокортикоидни лекарства.

Отравяне с парацетамол - симптоми и етапи

При развитието на отравянето IV етапите се отличават с индикативни симптоми:

  1. 2-24 часа след вземането на критична доза - обща летаргия, желание за сън, малко и постоянно гадене, но е възможно и повръщане.
  2. 24-72 (96) часа - проява на първите характерни признаци на увреждане на черния дроб. Тяхната тежест зависи от количеството отнета отрова.
  3. 72 (96) - 144 часа - развива остра чернодробна недостатъчност:
    • в анализа на кръвта - концентрацията на билирубин и млечна киселина рязко се повишава, нивото на глюкозата и рН-кръвта намалява;
    • кървене - подкожно, назално, от венци;
    • сънливостта се заменя с психоемоционална и физическа възбуда;
    • възможни конвулсии, нарушения на говора и халюцинации;
    • преследва синдрома на болката в дясната страна;
    • течността се натрупва в коремната кухина;
    • кожата и склерата са изразени в жълто;
    • срещу треска, развива се треска;
    • намалява обемът на черния дроб;
    • сърдечният ритъм е нарушен;
    • евентуално развитие на оток на мозъка, чернодробна енцефалопатия, сепсис, кома.

По правило фатален изход е възможен за 3-5 дни след предозиране.

  1. Ако кризата мине, тогава идва етапът на възстановяването. Навременната помощ, адекватното лечение и способността на чернодробните клетки бързо да се възстановят, ще доведат до възстановяване на здравето за 3-4 седмици.

Каква методология Ви позволява да оцените действителната степен на заплаха от предозиране с парацетамол и да предпишете адекватна терапия?

За оперативна диагностика на парацетамолно отравяне се извършва измерване на концентрацията му в кръвта.

За това е необходимо да се установи точното време на приемане на критичната доза на лекарството. След 4 часа се прилага номерът Rumaka-Matthew, който позволява да се определи нивото на токсичност на приетата сума на "отрова" и дали е необходимо да се вземе антидот.

В номограма-Rumak Матей дава надеждни резултати (-25%) само при остра отравяне и субакутен или хронични отравяния, както и при приемане на комбинирани препаратури от парацетамол забавено действие, не се прилага. В такива случаи е необходима помощта на специалисти с тесен профил от токсикологичния център.

Първа помощ и лечение

Първото действие, което трябва да се предприеме, когато парацетамолът е заподозрян в интоксикация, е да се обадите незабавно на линейка! И само след обаждане, изплакнете стомаха с много топла вода и след това вземете доза от наличния сорбент, в съответствие с инструкциите му.

Моля, обърнете внимание! Не приемайте диуретици сами, за да принудите диурезата. Тя е неефективна и в някои случаи дори опасна, така че този метод за премахване на парацетамол от тялото не се използва дори в болнични условия.

Лечението с отравяне с парацетамол трябва да се извършва изключително в болнични заведения, където специалистът, в зависимост от тежестта на лезията, може да изработи режим на лечение от следните процедури:

  • орално, инжектиране или ентерално прилагане на антидот - U-ацетилцистеин, които в леки случаи може да бъде заменен от метионин;
  • разграждане на манитол, глюкоза, албумин, хемодея;
  • Въз основа на тежестта на симптомите на отравяне, се използват антибиотици, инжекции на хемостатични лекарства, плазмена трансфузия, кислородна инхалация.

Предозиране при дете

Тъй като при деца под 6 години метаболизмът на парацетамол преминава по различен път, неговият хепатотоксичен ефект е по-малко очевиден и много рядко се забелязват признаци на чернодробна недостатъчност. Поради това лекото отравяне с парацетамол при деца може да се лекува у дома.

Независимо от това, родителите трябва да помнят, че лекарствата, включително парацетамол, трябва да се съхраняват на безопасно място. Фатално, за тялото на детето, може да бъде парацетамол в доза от 150 mg на 1 kg телесно тегло.

Профилактика на отравяне

И в заключение, нека отново припомним правилата, които ще помогнат да се избегне предозиране и да не се превърне лекарството в отрова:

  • стриктно спазвайте дозировката и интервалите на приемане;
  • не приемайте няколко лекарства, съдържащи парацетамол;
  • във всеки случай, спрете да приемате след 5 дни;
  • пиене, "черния дроб" и възрастните хора да намалят дозите с най-малко 1/3;
  • да се спазва принципът на съвместимост с други лекарства;
  • Дръжте парацетамола далеч от деца.

И, разбира се, най-добрият начин да се предпазите от отравяне с парацетамол е да се консултирате с лекар.

Колко правилно да приемате Парацетамол и дали то е опасно за здравето?

Парацетамол се използва като ефективно антипиретично лекарство. Помислете за ефективността на такова лекарство като парацетамол, неговите ползи и вреда, научаваме смъртоносната доза в случай на предозиране или неправилен прием.

Каква е същността на проблема?

Парацетамол е ефективен антипиретик. Разрешено за употреба от възрастни и деца, започващо от момента на раждане. В медицината това лекарство се използва почти като "магическа пръчка". Много пациенти, без дори да мислят за възможните последици, използват това лекарство при най-малко главоболие или леко повишаване на температурата.

Лекарите от цял ​​свят обаче предупреждават: неправилното, неоправдано използване на такова лекарство може да доведе до най-неприятните последици. Опасността допълнително се утежнява от факта, че парацетамол присъства в много комбинирани препарати - срещу главоболие, за симптоматично лечение на настинки и т.н.

Колко полезен е парацетамол?

Помага за постигането на такива ефекти:

  1. Намалете телесната температура.
  2. Премахнете силната болка в главата.
  3. Намалете интензивността на отока в назофаринкса, гърлото.

Разбира се, тази терапия не засяга причината за патологията. Въпреки това, той намалява интензивността на симптомите на заболяването, което е много важно за настинки.

По-ниска телесна температура е необходима, само когато тя надвишава 38 градуса. При субферилни стойности в организма се получава ефективно антивирусно вещество - интерферон. Той спомага за забавянето на размножаването на патогени. Лекарите не препоръчват приема на парацетамол, ако пациентът е с ниска степен на повишена температура.

Какво е опасно за такова лекарство?

Основната опасност от това лекарство е, че това представлява опасност за черния дроб (в случай на значителен излишък от препоръчваните дози). Продължителното и неконтролирано използване на лекарството води до остра чернодробна недостатъчност.

Не използвайте парацетамол и тези пациенти, които имат стомашна язва или ПДК. Другите противопоказания за употребата на лекарството са, както следва:

  • бронхиална астма;
  • новородени деца (въпреки факта, че някои лекари все още препоръчват да се пият такива хапчета на малки деца);
  • третото тримесечие на бременността;
  • отслабване на имунитета;
  • старост.

Ако въпреки това съществува необходимост от използване на това лекарство за нормализиране на телесната температура, трябва да се консултирате незабавно със специалист (може би е необходима корекция на дозата).

Повлияване на черния дроб при дете може да възникне при прием на доза, повече от 140 mg на килограм тегло. При възрастни тази доза е малко по-висока - 0,65 грама. Независимо от това, човек никога не трябва да се надява на "може би" и винаги да се придържа към препоръчаните дозировки на такова лекарство.

Други опасни последици от приемането на големи дози парацетамол за тялото:

  1. Проникването на метаболити в кръвта и увреждането, произтичащо от тези чернодробни клетки.
  2. Поражението на панкреаса.
  3. Поражението на сърцето.
  4. Депресия на съзнанието.
  5. Тежки, понякога необратими увреждания на централната нервна система.
  6. РН промяна (подкисляване на кръвта).

Какви са причините за отравяне с наркотици?

Защо човек може да бъде отравен с такова лекарство, въпреки факта, че всички лекари предупреждават за опасността от самолечение и всеки пакет съдържа инструкции за употреба? Най-честата причина за интоксикация е небрежност, несъответствие със здравето. Често човек дори не чете инструкциите и ги хвърля в боклука. Но той може да има непоносимост към лекарството или може да бъде противопоказан.

Други причини за интоксикация Парацетамол са:

  • Опит за самоубийство.
  • Случайно приложение на лекарството в големи дози, в състава на които има парацетамол.
  • Комбинирането му с алкохол (в който случай дори препоръчителната доза на лекарството може да причини симптоми на отравяне).
  • Едновременна терапия с Фенобарбитал, някои антихистамини, хормони.
  • Чернодробна патология.
  • Продължително лечение с това лекарство.

Симптоми на отравяне с наркотици

Токсиколозите разграничават четири етапа на отравяне с това лекарство.

  1. На първия етап има неспецифични симптоми. Това е гадене, неразположение, понякога повръщане. Те могат да бъдат и по време на интоксикация с други вещества.
  2. Един ден или повече, след като приемате това лекарство във висока доза, се появяват признаци на чернодробно увреждане. В кръвта съдържанието на чернодробните ензими се увеличава. По този начин показателите на ASAT и ALT се увеличават до 1 хил. Единици.
  3. След три дни се развива остра смърт на чернодробните клетки. Поради чернодробната енцефалопатия, пациентът постепенно напредва в кома. Активността на чернодробните ензими в кръвта е изключително висока. Нивото на билирубина също рязко се увеличава. Пациентът развива ацидоза, количеството на млечната киселина се увеличава.
  4. На четвъртия етап се възстановява. Това е така, защото чернодробните клетки имат способността да се възстановяват.

Какво може да причини вреда на парацетамол за черния дроб? Както вече беше споменато, по време на острите етапи на отравяне се развива остра акутна недостатъчност на този орган. Нейните симптоми са:

  • Разстройства на психиката (сънливост, последвана от двигателна възбудимост, слабост, нарушение на мисловните процеси, объркване, кома, конвулсии).
  • Почти няма апетит.
  • Гадене, повръщане, диария.
  • Поради асцит, количеството течност в тъканите се увеличава (на първо място, стомаха значително се увеличава по размер).
  • Има подкожни кръвоизливи, обезпокоени от кървене в венците.
  • Хипотермия (е неблагоприятен предвестник на кома).
  • Поява на мирис на черния дроб в издишвания въздух.
  • Аритмия.
  • Увеличаване на размера на черния дроб.
  • Разстройство на работата на всички органи.

Диагностика и първа помощ за отравяне

Ако има съмнение за интоксикация с парацетамол, е необходимо да се установи концентрацията на лекарството в кръвта. За това се използва номограмата Матю-Румака.

Проучването трябва да се направи 4 часа след като лекарството е влязло в тялото. Това ще помогне за по-точно определяне на степента на увреждане на органите в точното време, когато пациентът пие много лекарства. Ако концентрацията на лекарството е по-малка от 150 микрограма на милилитър кръв, няма опасност за пациента.

Първа помощ при отравяне:

  1. Направете промивка на стомаха.
  2. Вземете активен въглен (на базата на таблетка от 10 кг тегло).
  3. Незабавно се обадете на линейка.

Видео: смъртоносен парацетамол - спам или опасност?

Лечение на интоксикация

Антидотът (противоотрова) за интоксикация е лекарството Ацетилцистеин. С въвеждането на такова лекарство в организма, токсичните продукти на метаболизма на парацетамол се обезвреждат и се елиминират. Оптимално е да въведете този антидот не по-късно от 8 часа след отравяне. Антидотът може да се приема или интравенозно капково или орално (само когато пациентът е в съзнание). В леки случаи приемаме употребата на метионин.

Симптоматична терапия за чернодробна недостатъчност:

  • плазмафереза, хермосорбция;
  • в тежки случаи - хемодиализа;
  • интравенозно капково нанасяне на реополиглуцин, албумин, глюкозен разтвор;
  • Приложение на манитол за предотвратяване на мозъчен оток;
  • лечение с витамини (iv въвеждане);
  • когато са показани хеморагии, употребата на Vikasol, Etamsilate, Aminocapronic k-ti;
  • плазмата се инжектира с тежки нарушения на системата за коагулация на кръвта;
  • Инхалациите на кислород се използват при тежки респираторни страдания.

Прогнозата за отравяне при леки случаи и своевременно лечение е благоприятна.

Така че, не споменавайте Парацетамол за "безопасни" лекарства. Няма такова лекарство. Ако подозирате, че имате отравяне, незабавно трябва да се обадите на линейка. От началото на лечението зависи от резултата от заболяването.

Предозиране с парацетамол

Източник на опасност

Когато парацетамолът навлезе в тялото, добрата му половина попада в кръвта през първите 2 часа. Максималната концентрация на това лекарство достига 4 часа по-късно. Изхвърля се от тялото, без да преминава през черния дроб. Под въздействието на специална ензимна (микрозомна) система на черния дроб, от компонентите на това лекарство се образуват много вредни метаболити. Неутрализирането се извършва с помощта на трипептид - глутатион.

Вероятността от интоксикация

Когато оптималното количество на лекарството пристига в тялото, токсичните елементи в резултат на метаболизма се свързват с глутатион (черен дроб) и се екскретират, без да причиняват вредни ефекти.

Ако има прекомерен прием, когато има свръхдоза парацетамол, наличността на този ензим може да не достигне. В този случай метаболитите се комбинират с протеиновите клетки на черния дроб, което води до тяхната смърт.

Освен това, това включва отравяне с парацетамол.

Безопасно правило

Дневната доза за възрастен не трябва да надвишава 4g

Максималната дневна норма за възрастен е норма, равна на 4 грама. Децата трябва да изчислят максималната доза за 1 кг тегло 90 мг от лекарството.

Продължителността на курса е 5-7 дни.

За човек, страдащ от чернодробни заболявания, тази доза е още по-малка. Една доза от 7,5-10 грама може да предизвика парацетамолно отравяне.

Смъртоносната доза парацетамол за възрастен е 25 грама.

Съгласно указанията, като единична норма за възрастни с тегло до 40 кг се препоръчва единна норма, равна на 500 мг и 1 грам тегло, повече от 40 кг. Честотата на приеми не трябва да надвишава 4 пъти.

Причини за интоксикация

При запитване дали парацетамолът може да бъде отравен без нарушаване на дозата, отговорът е положителен. Подобна ситуация е възможна при алкохолизма, наличието на наследствени чернодробни заболявания, практиката на гладуване, съвместното използване на лекарства (рифампицин, изониазид и др.).

Ситуации, които предизвикват отравяне с парацетамол, са:

  • приемане на повишена доза от лица с предразположеност към самоубийство;
  • неволно използване на повишена норма с едновременно приемане на това лекарство и комбинирани лекарства, които го съдържат (формалдол, rinsasip, teraflu и др.);
  • смесване с алкохолни напитки;
  • съвместен прием на лекарства, които са стимуланти цитохром (чернодробен ензим, отговорен за метаболизма на чужди елементи): хормони, етакринова киселина, antigestaminy, фенобарбитал;

Не можете да смесвате парацетамол с алкохол

Признаци на интоксикация

Когато има отравяне с парацетамол, симптомите се проявяват след 10 часа или 24 часа:

  • гадене, повръщащи рефлекси;
  • остра болка в десния хипохондриум;
  • липса на апетит;
  • летаргия и неразположение.

След 36 часа основните характеристики се допълват със следното:

  • спад в телесната температура и налягане;
  • изразена болка в корема;
  • тежка бъбречна недостатъчност;
  • спадане на нивата на глюкозата и тромбоцитите в кръвния поток;
  • прекомерно изпотяване;
  • делириум, конвулсии, развитие на кома;
  • развитието на чернодробна недостатъчност и жълтеница.

В такъв случай е необходима спешна медицинска помощ.

Курсът на заболяването

При отравяне с парацетамол се различават 4 етапа. Всеки се характеризира с определени признаци и степен на повреда.

Етап I

Симптомите на този стадий се проявяват след час или ден след приемането на лекарството. С лека степен на симптоми практически не се наблюдава.

Средата се характеризира с гадене, повръщане, прекомерно изпотяване, анорексия, зачервяване на кожата. Резултатите от лабораторните изследвания остават в границите на допустимите.

При тежко заболяване, черният дроб, SSS и панкреаса страдат много. Не се проявява нарушение на съзнанието, но има необяснима инхибиране.

II етап

Вторият етап на отравяне с парацетамол се характеризира с разширяване на черния дроб

Симптомите на този етап могат да се появят след 24 часа или 3-4 дни. В такъв случай болката в десния хипохондриум се усеща и черният дроб се разширява.

В случай, че интоксикацията се причинява от умерена доза от лекарството, симптомите не се увеличават и пациентът се излекува.

Когато токсимията се причинява от предозиране, проявява напредък, черният дроб страда, нивото на билирубина и маркеровите ензими за миокарда се повишава до 1000 IU / l.

III етап

Признаците се появяват след период от 3-5 дни.

Средното ниво на тежестта се характеризира с обратната динамика на симптомите и бързото възстановяване.

Токсичният стадий се характеризира с токсична форма на увреждане на черния дроб. Индикаторите на маркеровите ензими за миокарда увеличават повече от 10000 ME / l и билирубин. Има нарушение на съзнанието, намаляване на съдържанието на захар. Жълтеница и бъбречна недостатъчност се развиват. В допълнение, кръвното налягане и телесната температура намаляват.

IV етап

Той се проявява след 5 дни след приемане на повишена доза от лекарството. Често такива ситуации се случват по време на опити за самоубийство.

Разработена необратима чернодробна недостатъчност, водеща до смърт.

Първа помощ

Метионин - противоотрова в лека форма на отравяне

Често хората са отровени както умишлено, така и небрежно. Ако има подозрение за отравяне, трябва да бъдат предприети редица мерки:

  • обадете се на линейка;
  • изплакнете стомаха;
  • вземете средства за сортиране.

По време на пристигането на медицинския екип специалистът ще вземе решение за хоспитализация. При стационар, жертвата ще бъде инжектирана с антидота Ацетилцистеин. Периодът на приемане на това лекарство е първите осем часа. Той може да бъде погълнат или приложен интравенозно.

Началната доза съответства на 140 mg / kg от теглото на пациента. След това на всеки 4 часа, дозата се намалява наполовина.

Лесно може да се използва метионин. Тя трябва да се приема на 2,5 гр. с интервал от 4 часа.

Допълнително лечение се изразява при провеждането на симптоматични процедури (ако е необходимо):

  • детоксикация;
  • възстановяване на електролитния баланс;
  • прилагане на манитол за избягване на оток на мозъка;
  • витаминна терапия;
  • елиминиране на хеморагичен синдром (инжектиран с викасол, етамилат);
  • инфузия на плазма;
  • използване на антибиотици;
  • Инхалации на кислород за избягване на хипоксия.

Последиците от токсимията с парацетамол са изпълнени с чернодробна трансплантация.

Прогнозите могат да бъдат направени в зависимост от дозата на използваното лекарство, навременната грижа и лечение, както и адекватна терапия.

Подобни Статии За Панкреатит

Панкреатит по време на бременност: какво да се направи с екзацербации

Панкреатитът е едно от най-сериозните заболявания на човешкия храносмилателен тракт, който причинява възпаление на панкреаса. Болестта има две форми на проявление:

Какъв вид чай трябва да бъде предпочитан за пациентите с панкреатит

Панкреатитът е заболяване, което изисква спазване на диета. По време на екзацербация пациентите нямат право да ядат храна и се разрешава само тежка напитка да ускори изтеглянето на токсините и да намали тежестта върху органа.

Какви бисквитки може да ядете с възпаление на панкреаса

Диетата е един от основните методи за подпомагане на пациент с развиващ се панкреатит. Поради спазването на специална диета е възможно да се запази здравословното състояние и да се избегнат екзацербации на болестта.